В тази публикация ще ви учим как да работите с мултиметър ( мултицет ). Не забравяйте, че статията е предназначена за устройства, който са или приличат на това от изображението. Други подобни имат почти същите функции и работят на същите принципи, но могат, да се различават съществено визуално от нашето устройство и функциите им да се превключват по различен начин. И така:

I. Компоненти на устройството:

Един мултицет се състои  най-често от: изчислителна платка, дисплей, измервателни жици (пръчици или щипки), ръчен програматор, три изхода за измервателните жици и батерия.

Чрез програматора избирате на какъв режим да работи мултицета. Повечето такива устройства предоставят възможност за измерване на прав и променлив ток, съпротивление, верига, температура, ампераж.

Дисплеят служи за показанията от измерването. Измервателните жици са за свързване на уреда с веригата, като преди това се поставят в два от изходите в зависимост от това какво мерите. Обикновено черната жица се свързва с черния изход COM а червената с един от другите два.

II. Измерване на напрежение на променлив ток (AC):

За целта настройте програматора към секцията със символ V~ или ACV. Обикновено имате възможност, да измервате променлив ток в интервали до 200 V или до 750V. Замерването става, като допрете измервателните жици към положителния и отрицателния извод на вашият източник на напрежение (батерия, акумулатор, динамо, генератор). Това измерване може да бъде направено и между кои да е две различни точки във веригата. Често се използва за измерване на напрежението преди и след резистор или консуматор.

За да измерите напрежението преди или след някой елемент е необходимо да свържете последователно двете измервателни жици преди или след елемента (поредица от елементи).

II. Измерване на напрежение прав ток (DC) :

За целта настройте програматора към секцията със символ V или DCV. Обикновено имате възможност, да измервате прав ток в интервали до 0.2V, 2V, 20V, 200V и 1000V. Така ако смятате че веригата ви е с напрежение около 12 волта настройвате програматора да сочи към 20V. Замерването става, като допрете измервателните жици към положителния и отрицателния извод на вашият източник на напрежение (батерия, акумулатор, динамо, генератор). Това измерване може да бъде направено и между кои да е две различни точки във веригата. Често се използва за измерване на напрежението преди или след резистор или консуматор.

За да измерите напрежението преди или след някой елемент е необходимо да свържете последователно двете измервателни жици преди или след елемента (поредица от елементи).

 III. Измерване на съпротивление (R):

За целта настройте програматора към секцията със символа омега Ω. Измервателната единица се нарича „ом“ (ohm; Ω). Тук имате възможност обикновено да мерите в интервали до 2000к (кило ома) което е равно на 2 000 000 ома. За да измерите съпротивлението на даден елемент е нужно да свържете мултиметъра успоредно на елемента (поредица от елементи). Това става обикновено, като едната измервателна жица се сложи в началото на елемента а другата в края му. Тази функция на мултицета се използва най-често за да се определи съпротивлението на резистори и светодиоди, но практически върши рабта за всякакви елементи със съпротивление. Настройвайте мултицета спрямо очакванията ви за съпротивлението на даден елемент и променяйте интервала в зависимост от показанията.

Често се случва да се нуждаем от стойността на съпротивлението на даден елемент в една верига (например върху платка). За нещастие в 90% от случаите първо трябва да премахнем елемента от веригата (платката), за да можем да измерим съпротивлението му.

 IV. Измерване на верига: Символ за диод/верига

Тази функция на мултицета показва дали дадена верига е затворена или отворена. Така например ако имате една крушка, можете да измерите дали веригата в крушката е отворена (крушката е изгоряла) като допрете двете жички на уреда към двата изхода на крушката. За да измервате с тази функция е необходимо да настроите програматора към  символа  Символ за диод/верига

Повечето устройства са оборудвани със звукова сигнализация – ако има звук значи веригата е затворена. На дисплея показанията се превеждат така: 0 – затворена верига, 1 – отворена верига (изгоряла крушка, диод, резистор и тн.). Ако все пак не сте сигурни в показанията, допрете двете измервателни пръчици преди да измерите веригата. Така ща разберете точно как се държи вашият мултицет при затворена верига.

Мултицета се свързва успоредно с тази част от веригата , която искате да проверите.

 IV. Измерване на температура t°:

За целта настройте мултицета към функцията t°. Тя може да бъде отбелязана и като T, TEMP, C°. Измерването на темпера става чрез допълнителен уред, който се свързва с мултицета към изходите и се допира до елемента, чиято температура искате да измерите. Показанията на дисплея са градуси и зависят от това в какъв тип градуси мерите (Целзий или Фаренхайт).

 IV. Измерване на ампераж А :

Преди да обясним как работи тази функция искаме да обърнем внимание на следното:

ВНИМАНИЕ! При работата с тази функция е възможно да повредите уреда или дори да предизвикате изгаряне, експлозия или късо съединение. Това може да навреди на вашето здраве! Затова прочетете внимателно тази инструкция. Не използвайте тази функция, ако не сте сигурни, че можете!

За измерването на ампераж (големина на тока) нагласете уреда към символа A ⎓. Тука всеки мултицет разполага с някакви допустими интервали които могат да варират от устройство до устройство! Обърнете внимание на тези интервали. В уреда има бушон, който ще изгори ако измерваме ток по-голям от този който сме си избрали с програматора! Ако не сте сигурни какъв ток трябва да мерите, разгледайте маркировката на продукта, опаковката или потърсете информация в Интернет. Ако измервате много по-голям ток от посочения, е възможно мултицета да гръмне в ръцете ви.

Особено внимание обръщаме на обхвата „10 A“ – при него червената измервателна жичка трябва да се свърже на извод 10. При това измерване токът тече през незащитена верига!

При измерването на ампераж уредът трябва да се свърже последователно на веригата по която тече ток, или последователно на елемента от веригата, който искате да измерите, задължително след елемента (поредица от елементи).