В тази публикация ще ви учим как да работите с мултиметър ( мултицет ). Не забравяйте, че статията е предназначена за устройства, който са или приличат на това от изображението. Други подобни имат почти същите функции и работят на същите принципи, но могат, да се различават съществено визуално от нашето устройство и функциите им да се превключват по различен начин. И така:
I. Компоненти на устройството:
Един мултицет се състои най-често от: изчислителна платка, дисплей, измервателни жици (пръчици или щипки), ръчен програматор, три изхода за измервателните жици и батерия.
Чрез програматора избирате на какъв режим да работи мултицета. Повечето такива устройства предоставят възможност за измерване на прав и променлив ток, съпротивление, верига, температура, ампераж.
Дисплеят служи за показанията от измерването. Измервателните жици са за свързване на уреда с веригата, като преди това се поставят в два от изходите в зависимост от това какво мерите. Обикновено черната жица се свързва с черния изход COM а червената с един от другите два.
II. Измерване на напрежение на променлив ток (AC):
За целта настройте програматора към секцията със символ V~ или ACV. Обикновено имате възможност, да измервате променлив ток в интервали до 200 V или до 750V. Замерването става, като допрете измервателните жици към положителния и отрицателния извод на вашият източник на напрежение (батерия, акумулатор, динамо, генератор). Това измерване може да бъде направено и между кои да е две различни точки във веригата. Често се използва за измерване на напрежението преди и след резистор или консуматор.
За да измерите напрежението преди или след някой елемент е необходимо да свържете последователно двете измервателни жици преди или след елемента (поредица от елементи).
II. Измерване на напрежение прав ток (DC) :
За целта настройте програматора към секцията със символ V ⎓ или DCV. Обикновено имате възможност, да измервате прав ток в интервали до 0.2V, 2V, 20V, 200V и 1000V. Така ако смятате че веригата ви е с напрежение около 12 волта настройвате програматора да сочи към 20V. Замерването става, като допрете измервателните жици към положителния и отрицателния извод на вашият източник на напрежение (батерия, акумулатор, динамо, генератор). Това измерване може да бъде направено и между кои да е две различни точки във веригата. Често се използва за измерване на напрежението преди или след резистор или консуматор.
За да измерите напрежението преди или след някой елемент е необходимо да свържете последователно двете измервателни жици преди или след елемента (поредица от елементи).
III. Измерване на съпротивление (R):
За целта настройте програматора към секцията със символа омега Ω. Измервателната единица се нарича „ом“ (ohm; Ω). Тук имате възможност обикновено да мерите в интервали до 2000к (кило ома) което е равно на 2 000 000 ома. За да измерите съпротивлението на даден елемент е нужно да свържете мултиметъра успоредно на елемента (поредица от елементи). Това става обикновено, като едната измервателна жица се сложи в началото на елемента а другата в края му. Тази функция на мултицета се използва най-често за да се определи съпротивлението на резистори и светодиоди, но практически върши рабта за всякакви елементи със съпротивление. Настройвайте мултицета спрямо очакванията ви за съпротивлението на даден елемент и променяйте интервала в зависимост от показанията.
Често се случва да се нуждаем от стойността на съпротивлението на даден елемент в една верига (например върху платка). За нещастие в 90% от случаите първо трябва да премахнем елемента от веригата (платката), за да можем да измерим съпротивлението му.
IV. Измерване на верига: 
Тази функция на мултицета показва дали дадена верига е затворена или отворена. Така например ако имате една крушка, можете да измерите дали веригата в крушката е отворена (крушката е изгоряла) като допрете двете жички на уреда към двата изхода на крушката. За да измервате с тази функция е необходимо да настроите програматора към символа
Повечето устройства са оборудвани със звукова сигнализация – ако има звук значи веригата е затворена. На дисплея показанията се превеждат така: 0 – затворена верига, 1 – отворена верига (изгоряла крушка, диод, резистор и тн.). Ако все пак не сте сигурни в показанията, допрете двете измервателни пръчици преди да измерите веригата. Така ща разберете точно как се държи вашият мултицет при затворена верига.
Мултицета се свързва успоредно с тази част от веригата , която искате да проверите.
IV. Измерване на температура t°:
За целта настройте мултицета към функцията t°. Тя може да бъде отбелязана и като T, TEMP, C°. Измерването на темпера става чрез допълнителен уред, който се свързва с мултицета към изходите и се допира до елемента, чиято температура искате да измерите. Показанията на дисплея са градуси и зависят от това в какъв тип градуси мерите (Целзий или Фаренхайт).
IV. Измерване на ампераж А ⎓:
Преди да обясним как работи тази функция искаме да обърнем внимание на следното:
ВНИМАНИЕ! При работата с тази функция е възможно да повредите уреда или дори да предизвикате изгаряне, експлозия или късо съединение. Това може да навреди на вашето здраве! Затова прочетете внимателно тази инструкция. Не използвайте тази функция, ако не сте сигурни, че можете!
За измерването на ампераж (големина на тока) нагласете уреда към символа A ⎓. Тука всеки мултицет разполага с някакви допустими интервали които могат да варират от устройство до устройство! Обърнете внимание на тези интервали. В уреда има бушон, който ще изгори ако измерваме ток по-голям от този който сме си избрали с програматора! Ако не сте сигурни какъв ток трябва да мерите, разгледайте маркировката на продукта, опаковката или потърсете информация в Интернет. Ако измервате много по-голям ток от посочения, е възможно мултицета да гръмне в ръцете ви.
Особено внимание обръщаме на обхвата „10 A“ – при него червената измервателна жичка трябва да се свърже на извод 10. При това измерване токът тече през незащитена верига!
При измерването на ампераж уредът трябва да се свърже последователно на веригата по която тече ток, или последователно на елемента от веригата, който искате да измерите, задължително след елемента (поредица от елементи).
А този знак между звука и hFE никой не може да ми го обясни..
Здравейте!
Този „знак“ е за измерване на честота и обикновено мери в HZ (Херц) Някои устройства могат да работят и в двата режима – като измерване на честотата и като подаване на честота за тестване.
С други думи върши работа като мини осцилоскоп. Подчертавам много мини!
Ако искате да научите повече за това, как се ползва – потърсете термина square wave multimeter measurement в Google.
Здравейте,
статията беше полезна и за мен.Пожелавам Ви повече свободно време за още полезни статии на технически теми.
Мисля, че статийката е наистина добра за начинаещи. Не прочетох никъде, че с обикновен мултицет не може да се измери големина на променлив ток. Ако може, добавете го. Иначе нямам други забележки. Много добра идея.
Zdraveite. Pasha vi ot telefon a toi nqma kirilica
sativa izvinete. Imam solaren panel okolu
100-150 w. Imam I multicet obiknoven. Izkam da zamerq kolko ampera dava panela. Voltaja dos-
yoga 36 v na otvorena veriga…
Здравейте първо настройте вашият мултиметър на максималната стойност която може да измерва. Вероятно тази стойност е 10 ампера. Поставете червената жица на изхода за 10 ампера. Поставете черната жица на изхода COM. След това свържете мултиметъра последователно с веригата на панелите. ВНИМАНИЕ!!!! В ТОЗИ РЕЖИМ ТОКЪТ ПРОТИЧА ПРЕЗ НЕЗАЩИТЕНА ВЕРИГА.
Ето тук в точка 6 има картинка как точно се свързва устройството: https://m.wikihow.com/Measure-Amperage
Чудесна статия!
Благодаря за труда, който сте си направили да обясните на нас, невежите и неуки в техниката!
Често пъти дори когато питам във форуми хора, по наясно с материята, получавам подигравки и хилене.. Например hFE ми казват че било процент алкохол в кръвта и куп такива други глупости…
Здравейте, в статията не се прави разлика между измерване на напрежение и измерване на ток, както има още недоразумения свързани с незнание от страна на автора на статията.
Здравейте, може би Вие бихте могли да ни помогнете с тази разлика. Ще я включим в статията с изричен коментар и цитат, че това сме го научили от Вас.
Мислех, че съм в час без да съм професионалист, но явно не е било така. Благодаря за информацията! Голямо благодаря!
Поздравления за полезната статия
Някога имаше „Всестранни услуги“,които не обясняваха с думи „общочовешки“,а записани машинописно и с термини,които обикновения човек не познава! Затова искам да благодаря от сърце за простия,но изключително полезния обяснитителен урок……
Благодаря за добре обяснената и изчерпателна информация.
Поздравления!Изключително изчерпателна и добре написана статия.Адекватни отговори-урочнявам-рядко се случва.Радвам, се че все още има хора,които отделят от времето си да бъдат полезни на другите!Още веднъж поздравления за положения труд!
тук съм с черна кърпа на очите , имам желание , но знанията ми са голяма нула , доста трябва да прочета докато ми изплува пред очите и все пак ще се науча да го използвам това чудо – защото е доста полезно и не па изнервящо от останалите токаджийски проблеми
Когато искаш нещо да научиш, Таня, е препоръчително да се запознаеш професионално написани публикации, а не на инженерен жаргон. Защото токът не тече по жици и не се мери неговия ампераж. Токът тече по проводници и основната мерна единица за ток съгласно система SI е Ампер, наречена на известния френски физик Андре-Мари Ампер.
Статията има за цел, да помогне на хора, които нямат достатъчно знания и/или технически умения. Трябва да се вземе под внимание и аудиторията. Тези, които могат да четат и „разбират“ по-„професионално“ написани статии в областта, обикновено нямат нужда от разяснения, как се работи с уреда. Тези хора със сигурност няма да се спрат и на нашето „по – простичко“ четиво 🙂
Благодаря за забележката! Тя показва, че все пак сме си избрали аудиторията правилно, щом дразним технически грамотните.
Едно голямо БЛАГОДАРЯ!
Рядкост са хората като вас.Браво!!!
Аз определено не разбрах как от правотоков источник, батерия и акумулатор се мери променлив ток, в началото на статията има обяснение за АC сектора в диапазона 200-750V
Привет! Така зададен, въпросът е малко подвеждащ. Някои биха казали, че няма как това, за което питаш, да стане.
Токът е или прав или променлив. Или мериш прав ток, или мериш променлив ток. От правотоков източник (DC) мериш прав ток. От променлив източник (AC) мериш променлив ток.
На практика обаче, можеш да измериш DC чрез AC – като разделиш на 2 максималната стойност, която показва. Това е краткият отговор.
По-на широко:
Принципно е възможно да пропуснеш променлив ток(AC) през уреда, когато той е настроен да мери прав ток(DC). Това е безопасно до тогава, до когато напрежението не надвишава текущата настройка. Примерно задал си 20V и ти му пускаш 220 променлив (бъркаш в контакта). Е тогава стават бели.
Реално променливия (AC) ток си мени посоката. Поради това уреда ще показва то -220V, ту +220V когато е настроен да мери прав ток (DC). Това естествено ще се случва САМО ако имаш супер бърз мултиметър (мултицет)!. Принципно промяната на посоката на тока се случва адски бързо. И се получава така че уреда не може да я засече. Така за уреда по-скоро изглежда, че през него не протича ток и по-скоро ще покaзва 0V.
Да мериш променлив ток, с настройка за прав ток е безсмислено.
Сега да разгледаме твоята ситуация, ти искаш да направиш обратното. Да измериш прав ток (DC) с настроен на променлив ток (AC) мултицет. Когато устройството е настроено на AC, тока преминава през резистор, който отчита локалните миниуми и максимуми на една Синус функция (тъй като променливия ток се изразява със синус, представи си го, като функция с вълничка за графика). Правият ток (DC) НЕ СЕ ИЗРАЗЯВА СЪС СИНУС ФУНКЦИЯ! Неговата функция е една константа – една права черта. Така реално токът, който минава през резистора на устройството е един и същ. Така в единия случай (+ на вход – на изход) устройството ще показва 2 пъти по голямо напрежение от това на батерията. а в другия случай (- на вход, + на изход) ще показва 0V. На практика можеш да измериш DC чрез AC – като разделиш на 2 максималната сойност, която показва. Това може да е полезно ако нямаш DC метър под ръка, а само AC метър.
Няма как в тази статия да опишем такъв случай на използване на устройството. Той не е стандартен за неговата употреба. За правия ток си има DC функция за мерене, а за променливия AC.
Браво.Още има свестни хора
Доста добре и изчерпателно обяснение…Радвам се,че има такива хора.
Радвам се, че статията е помогнала 🙂
Беше ми доста полезна статия.
Благодаря
Много благодаря, изложението е много добро. Хора, които не са специалисти, но имат някакво ниво на технически познания, какъвто съм и аз, би следвало да са много доволни от статията. Още веднъж много благодаря.
Здравей,
Радвам се, че ти е харесала статията. Опитвам се да намеря време за още статии, но за съжаление работата ни поглъща. В най-скоро време се надявам, да добавя още полезни глезотийки.