Тук ще намерите няколко калкулатора, с които да изчислите, какви резистори ще са Ви нужни, за да запазите светодиодите си здрави за по-дълго. За да ги използвате ще са Ви нужни малко предварителни данни:
- Входен волтаж – работното напрежение на вашият източник. Например ако искате да използвате батерия от 9V (волта), входният Ви волтаж е 9V
- Работен волтаж на светодиода – това е работното напрежение на всеки един светодиод, който използвате във вашата верига. Обикновено е константно число в зависимост от това какви диоди използвате. Ако не знаете какво е това число за вашите диоди, прочетете тази статия: „Светодиоди“
- Консумация на светодиода – Измерва се в мили-ампери и отново е константно число в зависимост от светодиода, който използвате.
Резултатите от изчисленията се изписват под входните данни. Ето и техните значения:
- Нужно съпротивление – стойността на минималното съпротивление, което ви е необходимо, за да не изгорят вашите светодиоди. Тази стойност се изчислява по закона на ОМ. Ако не знаете как се използва този закон, или имате съмнение във верността на изчисленията, прочетете „Закон на ОМ“
- Най-близък стандартен резистор – това е най-близкият резистор, който отговаря на вашите нужди. Това е само предложение, какво да използвате! Ако нужното съпротивление е много по-малко от предложения резистор, е препоръчително да използвате няколко последователно свързани резистора, така че да постигнете точен или максимално близък резултат от полето нужно съпротивление.
- Мощност на резистора – това е количеството ток, което резистора се очаква да харчи.
- Препоръчителен резистор – това е стойността , която е препоръчителна (безопасна), когато търсите подходящ резистор.
Не приема стойност 300V. Имам една изгоряла крушка, която има такава схема – платка която изправя 220V и на изхода дава 305V. Светодиодите са изгорели незнайно защо. Предполагам че във всеки от тях има вграден резистор, защото няма външни такива.
Сложете калкулатор за изчисляване на общ резистор към нулата на три броя диоди захранвани от отделни фази. Схемата е приложима за индикация за наличие на трифазно напрежение като така се спестяват два резистора. Благодаря!
Сайта ви е супер сега разбрах за него би ми бил много полезен
Екстра е! Браво!
Интересни и полезни теми. Лесно разбираемо поднасяне на информацията. Опростен дизайн на сайта… Изглежда, ако авторът продължи в същия дух, този сайт би станал любим на много DIY ентусиасти. Аз лично си го слагам в отметките 🙂
Чудесно калкулаторче.
Благодаря!
Супер калкулатор. Ако е възможно, моля да сложите по една принципна схема на свързване.
Поздрави
Добре, ще се опитам да начертая нещо 🙂
Има грешка в полето „Консумация на светодиода:“, пшие мили Ампера, а индекса му е в микро Ампера.
Благодаря за коментара, сега ще го погледна и ще го поправя 🙂
P.S. Вече е оправено 🙂 Правилното обозначение е mA