Тук ще намерите няколко калкулатора, с които да изчислите, какви резистори ще са Ви нужни, за да запазите светодиодите си здрави за по-дълго. За да ги използвате ще са Ви нужни малко предварителни данни:

  • Входен волтаж – работното напрежение на вашият източник. Например ако искате да използвате батерия от 9V (волта), входният Ви волтаж е 9V
  • Работен волтаж на светодиода – това е работното напрежение на всеки един светодиод, който използвате във вашата верига. Обикновено е константно число в зависимост от това какви диоди използвате. Ако не знаете какво е това число за вашите диоди, прочетете тази статия: „Светодиоди“
  • Консумация на светодиода – Измерва се в мили-ампери и отново е константно число в зависимост от светодиода, който използвате.

Резултатите от изчисленията се изписват под входните данни. Ето и техните значения:

  • Нужно съпротивление – стойността на минималното съпротивление, което ви е необходимо, за да не изгорят вашите светодиоди. Тази стойност се изчислява по закона на ОМ. Ако не знаете как се използва този закон, или имате съмнение във верността на изчисленията, прочетете „Закон на ОМ“
  • Най-близък стандартен резистор – това е най-близкият резистор, който отговаря на вашите нужди. Това е само предложение, какво да използвате! Ако нужното съпротивление е много по-малко от предложения резистор, е препоръчително да използвате няколко последователно свързани резистора, така че да постигнете точен или максимално близък резултат от полето нужно съпротивление.
  • Мощност на резистора – това е количеството ток, което резистора се очаква да харчи.
  • Препоръчителен резистор – това е стойността , която е препоръчителна (безопасна), когато търсите подходящ резистор.

I. Калкулатор за един светодиод

II. Калкулатор за светодиоди – свързани последователно.

III. Калкулатор за светодиоди – свързани успоредно.